LEMKEN - The AgroVision Company

Uprawa zawsze na tej samej głębokościZwiększenie mocy pociągowej zostało teraz połączone z pracą na stałej głębokości

Rolnicy na terenach górzystych często napotykają problem, że ich kultywator półzawieszany nie pracuje odpowiednio głęboko w zagłębieniach i za głęboko na wzniesieniach. Regulacja ręczna przez kierowcę jest trudna i wymaga dobrego wyczucia. Z punktem obrotu ramy za częścią roboczą oraz dodatkowym siłownikiem hydraulicznym, Lemken znalazł właśnie proste rozwiązanie w postaci swojego półzawieszanego kultywatora Karat.

Jeśli przyjąć, że pewne obciążenie kół podporowych odpowiada wymaganej głębokości roboczej, to koło podporowe musi być w rejonie górzystym prowadzone równo. Na długości ośmiu metrów w przypadku półzawieszonego Karata, aż do teraz, nie mogło to być utrzymywane automatycznie podczas pracy w dolinie lub na szczycie wzgórza. W nisko położonych miejscach kultywator pracuje płycej, niż potrzeba, jeśli nie zostanie odpowiednio wyregulowany, natomiast na szczycie wzgórza pracuje głębiej. W wyniku tego, znacznie wzrasta zapotrzebowanie mocy pociągowej.

Dodatkowy siłownik hydrauliczny na ramie półzawieszanej za sekcją zębów steruje obecnie położeniem zespołu talerzy i wałów poprzez punkt obrotu, umożliwiając w ten sposób śledzenie zarysu gruntu. Obciążenie kół podporowych zaraz za sekcją zębów pozostaje dzięki temu stałe. Nie ma to wpływu na standardową, hydrauliczną regulację głębokości. Pozostałe obciążenia nośne, pochodzące od ciężaru maszyny oraz zębów wchodzących w glebę, są całkowicie przenoszone na ciągnik.
Siłownik hydrauliczny sterowany jest urządzeniem elektronicznym, odbierającym ciągły sygnał od śrub mierzących siłę na każdym kole podporowym. Gdy zmieni się nacisk, siłownik zostaje automatycznie wyregulowany. Kierowca musi ustawić głębokość roboczą tylko raz przed rozpoczęciem pracy, aby skalibrować układ, po czym może być pewny jednakowej jakości swojej pracy.
 
Ten prosty, ale bardzo skuteczny system dostępny jest w opcji dla kultywatora półzawieszanego Karat produkcji Lemken. Klient odnosi podwójną korzyść: oszczędza paliwo dzięki standardowemu urządzeniu zwiększającemu trakcję oraz uzyskuje optymalne wyniki uprawy w rejonach górzystych, ponieważ maszyna zapewnia optymalne dostosowanie do warunków terenowych.

                       

© 2021 LEMKEN