LEMKEN - The AgroVision Company

Ścieżki technologiczne przez satelitęLemken wprowadza sterowany przez GPS mechanizm ścieżki technologicznej

Oprócz satelitarnego wspomagania śledzenia i kierowania, aż do tej pory konieczne było ścisłe utrzymywanie kolejności ścieżek wysiewu podczas siania, aby uzyskać prawidłowo określone ścieżki technologiczne dla ochrony roślin i nawożenia. Ta procedura wymagała ze strony traktorzysty wysokiego skupienia i zawierała wiele źródeł powstawania błędów, np. z powodu podnoszenia siewnika dla ominięcia przeszkód. Obecnie, mechanizm ścieżki technologicznej przez GPS produkcji Lemken, pomaga unikać tych błędów i pozwala na oszczędność czasu podczas wysiewu na uwrociach.

Niezależnie, czy pracuje się na całej, czy na połowie szerokości roboczej, wystarczy tylko ruszyć ciągnikiem, a resztą zajmie się komputer: obecnie stało się to rzeczywistością przy stosowaniu mechanizmu ścieżki technologicznej sterowanej przez GPS, przy korzystaniu z systemu ISOBUS. Traktorzysta musi teraz tylko wpisać, czy pole zaczyna się z prawej, czy z lewej strony oraz, czy włączyć całą, czy tylko połowę szerokości roboczej. Te informacje są przekazywane przez układ sterowania siewnika do systemu prowadzenia ścieżki terminala ISOBUS, razem z szerokością roboczą siewnika oraz szerokością wysiewu. Pierwszy przejazd siewnika służy za linię odniesienia, która następnie używana jest przez układ kierowania równoległego za podstawę numerowania aktualnej ścieżki technologicznej oraz tej, znajdującej się po jej prawej stronie, a która jest przekazywana do komputera siewnika przy kolejnych przejściach.

Obecnie, kierowca ciągnika może wykonywać równoległe ścieżki technologiczne w dowolnej kolejności, ponieważ komputer siewnika zawsze wie, gdzie utworzyć ścieżkę technologiczną i nie jest już mylony w numerowaniu ścieżek technologicznych przez podnoszenie narzędzia na przeszkodach, co zapobiega błędom z oznaczaniem ścieżek. Poza tym, nie trzeba już wykonywać mozolnych manewrów na uwrociach, gdyż kierowca może przejść do następnej, łatwo dostępnej ścieżki wysiewu na zagonie. Pozwala to oszczędzić czas i jest też dobre dla gleby, ponieważ ilość manewrów na uwrociach, a przez to ubijanie gleby jest znacznie ograniczone. Łatwiej jest też pracować na nieregularnych polach i skutecznie zapobiega się zachodzeniu na siebie ścieżek podczas wysiewu.

Mechanizm ścieżki technologicznej z GPS-em został zoptymalizowany do systemu kontroli ścieżek CCI.Command dla terminali ISOBUS CCI 200. Działa on też z układami kontroli ścieżek innych terminali ISOBUS, które są przystosowane do przetwarzania odpowiednich sygnałów.

                

© 2021 LEMKEN